Політичний оглядач

Неділя
25 серпня
Розмір тексту
  • Збільшити розмір тексту
  • Стандартний розмір тексту
  • Зменшити розмір тексту
Головна У світі Європа Криза у Східній Європі: найгірше позаду, але й найкраще теж

Криза у Східній Європі: найгірше позаду, але й найкраще теж

Друк
Східна Європа вже пережила найгіршу фазу економічної кризи, вважають експерти Віденського інституту міжнародних економічних досліджень. Але повернення інвесторів у регіон, зокрема й в Україну, відбудеться не скоро.

Попри значні проблеми внаслідок фінансово-економічної кризи у більшості країн Східної Європи, вже починаючи від цього року справи потроху підуть вгору, прогнозують експерти Віденського інституту міжнародних економічних досліджень. Як розповів «Німецькій хвилі» економіст інституту Василь Астров, у більшості країн регіону, приміром, в Румунії, Угорщині, Болгарії чи Словаччині найближчим часом пануватиме стагнація.

Нещасливий збіг обставин в Україні

Україна, за словами експерта, належить до країн, які зазнали найбільшого удару від економічно-фінансової кризи. «В Україні мав місце нещасливий збіг багатьох негативних факторів. Я б наголосив передусім три: однобока спеціалізація на металургію, велика залежність від іноземних кредитів, яких минулого року було більше, ніж раніше, і постійна політична нестабільність»,- зазначає Астров.

Утім, найближчим часом Україні, як і Росії, слід очікувати позитивних змін, оскільки нині на світовому ринку стабілізуються ціни на головні статті експорту обох країн – сталь та нафту. Так, Україні після минулорічного дефіциту в 13,5 відсотків віденські аналітики цьогоріч обіцяють економічне зростання у три відсотки, якого тим не менше країна зможе досягти виключно за рахунок експорту. «Не варто сподіватися, що внутрішній попит швидко оговтається. На то є кілька причин. Одна з найважливіших – той факт, що банки майже не надають кредити, зарплати впали, а рівень безробіття зріс»,- попереджає Василь Астров з Віденського інституту міжнародних економічних досліджень.

Новачки ЄС ідуть на випередження

Затяжна рецесія триватиме у країнах Балтії. Економічна криза відкинула доти успішних Естонію, Литву та Латвію на багато років назад. Найуспішнішою натомість виявилася Польща, стверджують у Віденському інституті міжнародних економічних досліджень. Навіть за минулий кризовий рік їй вдалося досягти економічного зростання у 1,7 відсотка.

Загалом же, за оцінками експертів, 12 країн-новачків Євросоюзу 2010 року збільшать обсяги ВВП на один відсоток, трохи випередивши решту членів ЄС, яким прогнозують 0,7 відсотка економічного зростання. Така ж тенденція триватиме і 2011 року.

Щоправда, сподіватися на докризові темпи економічного зростання у Східній Європі віденські аналітики не радять. У майбутньому іноземні інвестори пов'язуватимуть цей регіон, у тому числі й Україну, з високими ризиками, а відповідно й фінансування буде малоактивним.

 

Німеціка хвиля

 

 

 

Додайте Ваш коментар

Ваше ім'я (псевдонім):
Коментар:

Погода

Лічильники