З ініціативи президента Ющенка українські та ізраїльські історики від 2007-го року співпрацюють у намаганні стерти білі плями зі спірних сторінок історії. Незважаючи на те, що цей діалог просувається не надто активно, Київ та Єрусалим встигли обмінятися низкою архівних документів, що викликало, на думку ізраїльських оглядачів, різке незадоволення Кремля.
Росія хоче заручитися підтримкою Ізраїлю
Тепер, зі створенням Комісії з протидії фальсифікації історії при президенті РФ, Кремль намагається схилити ізраїльський уряд до співпраці з російськими істориками, про що на зустрічі з главою МЗС Ізраїлю Авігдором Ліберманом у середу в Москві заявив його російський колега Сергій Лавров: «Ми приділятимемо особливу увагу спільним діям з недопущення фальсифікації історії: чи то заперечення Голокосту, спроби очорнити тих, хто врятував Європу від фашизму, або прагнення героїзувати нацистських злочинців».
В Ізраїлі аналітики вбачають у цій російській ініціативі не лише спробу підриву українсько-ізраїльського діалогу істориків, але й намагання залучити Єрусалим до зведення рахунків Москви з непокірними сусідами. Як зазначає політичний оглядач Ігор Лернер: «Я би порадив нашому молодому й не зовсім досвідченому міністрові закордонних справ, щоби його не використовували для участі в проблемах Росії з сусідніми країнами. Ми знаємо, що тема «применшення вирішального вкладу Росії у перемозі над фашизмом» часто використовується Кремлем як засіб політичного тиску на країни Балтії та Україну», - наголошує експерт.