Проблеми автомобільної промисловості та драматичний економічний розвиток в окремих країнах Східної Європи перебувають у центрі уваги позачергового саміту ЄС у Брюсселі.
Чеський прем'єр-міністр Мірек Тополанек, запрошуючи державних й урядових лідерів країн Євросоюзу на позачерговий саміт, закликав усіх до «партнерської та узгодженої співпраці». Чехія нині головує в ЄС. Тополанек вказав на важливість збереження цільності європейського внутрішнього ринку й застеріг перед розколом у Євросоюзі. Цими днями вже неодноразово лунали подібні заклики. Однак так і не вдалося уникнути певного напруження у відносинах між 27 країнами ЄС через різні відповіді на кризу.
У пошуку спільної позиції
Як повідомляє агентство DPA з посиланням на дипломатичні кола, Прага й Париж поки що не зуміли повернути свої відносини в нормальне русло після суперечки, що виникла навколо методів рятування автомобільної галузі: під час однієї зустрічі в Берліні президент Франції Ніколя Саркозі, начебто, навіть не подав руку главі чеського уряду Тополанеку. Той раніше публічно виступив з вимогою про рівноправне ставлення до чеських фабрик, які належать французьким автомобільним компаніям. Офіційно в Празі заявляють, що не мають проблем з урядом у Парижі.
Крім складного становища, в якому опинилася автомобільна галузь, під час нинішнього брюссельського саміту йдеться також про драматичні події в банківському секторі. Раптове зменшення темпів економічного розвитку, як наслідок фінансової кризи, особливо сильно відчули на собі, зокрема, австрійські банки. Як повідомляється, вони найбільше роздали кредитів у Східній Європі. Називається сума в 200 мільярдів євро. Економісти побоюються, що багато фірм і приватних клієнтів через кризу не зможуть повернути борги. Вкрай складне становище спостерігається, зокрема, в Угорщині, країнах Балтії, а також в Україні.
Меркель: криза не повинна повторитися
Напередодні саміту канцлер Німеччини Анґела Мекрель звернулася до європейських державних й урядових лідерів продемонструвати згуртованість у боротьбі з рецесією. Для цього, на її думку, важливо швидко домовитися про нові правила для міжнародних фінансових ринків, сказала Меркель. Вона заявила, що Європейський союз має попіклуватися про те, аби така фінансова криза не повторилася.