Політичний оглядач

Субота
18 травня
Розмір тексту
  • Збільшити розмір тексту
  • Стандартний розмір тексту
  • Зменшити розмір тексту
Головна У світі Америка The Wall Street Journal: Владімір Бонапарт

The Wall Street Journal: Владімір Бонапарт

Друк

Чим далі російські танки просувались в Грузію, тим ясніше світ починав бачити реальність наполеонівських амбіцій Владіміра Путіна. Забезпечивши свій авторитарний перехід на пост прем'єр-міністра з номінальним президентом, г-н Путін у цей час намагається відновити російське домінування в Євразії. У полі його інтересів перебуває Україна, і навіть країни Балтії можуть виявитися під загрозою, якщо допустити, щоб йому це зійшло з рук. Захід повинен дати зрозуміти, що Грузія – це межа.

Неважливо, хто зробив перший постріл минулого тижня в заколотній грузинській області Південна Осетія, але Москва використовує питання сепаратизму як привід для руйнування військової сили Грузії й, по можливості, скинення її демократично вибраного уряду. У понеділок російські збройні сили просунулися ще глибше в Грузію. Вони запустили другий фронт на заході з іншої заколотної провінції, Абхазії, і взяли центральне місто Горі, що знаходиться в 40 милях від столиці Грузії Тбілісі. Ці кроки розрізають країну навпіл та ізолюють її порти, більшість із яких Росія піддала бомбардуванню або блокаді. Москва відхилила план припинення вогню, запропонований європейськими державами й підписаний Грузією.

Російські бомбардувальники били також по житлових і промислових районах, перетворюючи на сміх обвинувачення Москви в тому, що Грузія не перебираючи вбиває цивільне населення. Російські претензії із приводу грузинського етнічного чищення в цей час виглядають, як добре відрепетирована пропаганда з метою виправдати добре підготовлене вторгнення. Тисячі солдатів і сотні танків, кораблі й військові літаки чекали команди від пана Путіна.

Якщо насильство над Чечнею було звірячим, то те, що відбувається зараз - наййнахабніший вчинок за час володарювання Владіміра Путіна, перший військовий виступ за межами кордонів Росії після закінчення радянської влади. Але воно вписується в сформовану модель інших погроз і образ відносно сусідів Росії: відключення нафти або природного газу Україні, Білорусі, Грузії, і навіть члену Нато - Литві; кібератака на Естонію; протистояння встановленню двох систем ПРО в державах-членах НАТО в Східній Європі, які не могли б нейтралізувати наступальний потенціал Росії.

Наш акцент на НАТО тут не випадковий. Вторгнення в Грузію – безпосередній ляпас Західному альянсу. Тбілісі, як і Київ, дуже домагається членства в НАТО. Пан Путін вирішив діяти, поки деякі члени альянсу на чолі з Німеччиною відклали в довгу шухляду розгляд їхніх заявок. Грузія була першою. Україна, що наполягає на виведенні Росією свого Чорноморського флоту із Криму, може стати наступною.

Відповідь Альянсу повинен бути сильним, і він може початися сьогодні. Посадові особи НАТО спеціально надали Росії можливість із ними зустрітися, перш ніж прийняти рішення, що робити з питання Грузії - хоча я щось не пригадую, щоб Росія інформувала НАТО про свої плани на Кавказі. Зустріч - це можливість донести до Москви, що питання про грузинське й українське членство вертається на порядок денний, і що альянс розглядає всі можливі варіанти для Грузії, від доставки гуманітарної допомоги з повітря до військової допомоги, якщо Росія негайно не виведе війська.

Пан Путін розраховує на те, що він потрібний Заходу заради нафти й стримування ядерних амбіцій Ірану більше, ніж Захід потрібний йому. Він помиляється - і не в останню чергу тому, що його "співробітництво" з Іраном зводиться до того, що він допомагає Тегерану затягувати час і продає муллам сучасні протиповітряні установки. Росія також має потребу в капіталі Заходу й особливо в його досвіді в розробці її нафтових і газових родовищ, щонайменше, так само сильно, як Захід має потребу в російських енергоносіях.

США і Європа повинні прояснити все це. Змусити Росію накласти вето на рішучий осуд її власних дій у Раді Безпеки ООН буде одним зі способів підсилити тиск. До речі про тиск, куди ж ділися всі пацифістські демонстранти під час цієї війни? Адже вони не можуть усі бути в Китаї.

Що стосується США, це, мабуть, останній шанс для президента Буша врятувати хоч якусь позитивну спадщину у відносинах з Росією, на тлі більш успішного досвіду в інших країнах Євразії. Поки пан Буш захищав молоді демократії, що зароджуються, у цьому регіоні, він і державний секретар Кондоліза Райс сильно недооцінили пана Путіна. Зараз вдалий момент для на Буша привселюдно визнати свою недооцінку й згуртувати Захід для відповідної реакції.

Джон Маккейн розкусив російського лідера краще, що робить честь його зовнішньополітичним інстинктам. Республіканський кандидат у президенти вже давно говорив про те, що Росія повинна бути вигнана з Великої Вісімки й учора він виклав потужну західну стратегію у відношенні Росії, що не включає хіба що воєнні дії. Барак Обама в минулому проявляв підтримку заявкам Грузії й України на вступ у НАТО, але й кандидат від Демократичної партії ще має пояснити докладно, як він буде реагувати на нинішній конфлікт.

Є ще один спосіб, яким США могли б вдарити Росію по хворому місцю: зміцнення курсу долара. Слабість «зелененького» внесла великий вклад у рекордні ціни на нафту, які у свою чергу, дали Росії можливість купатися в нафтодоларах і розігріли експансіоністські амбіції Владіміра Путіна. Ціни на сиру нафту вчора продовжували падати нижче оцінки в $ 115 за барель, і подальше «здування» цієї «бульбашки» могло б краще протверезити сп'янений нафтою Кремль, ніж це могли б зробити які-небудь економічні санкції.
* * *
Росія Владіміра Путіна – це не колишній Радянський Союз, божевільний на ідеологічній конфронтації в усьому світі. Але це бонапартівська держава, що прагне домінувати над сусідами й відновити свій вплив на світовій арені. Якщо росіяни не побачать, що експансіонізм їхнього Наполеона може їм дорого обійтися, то Грузія, швидше за все, не буде його останньою зупинкою.

Укрбізнес
 
Коментарії (2)
1 Четвер, 14 серпня 2008 13:38
Из Запорожья
Желтая пресса с такими заявлениями засрала мозги уже многим, типа что русские танки чуть ли уже не Тбилиси захватили))) Шеф Пентагона, кстати, опроверг все и сказал, что нужно всю информацию из Грузинских СМИ перепроверять очень тщательно! А то что Россия будет господствовать рано или поздно, так это факт, с котромым почти вся Европа смерилась, потому как все на ладони сидят у нее!!!

А Украине нужно сидеть и разгребать свое дерьмо, которого тут хватает с головой, а не заглядывать в чужие задницы! Грузии, стране агрессору отправляем гум. груз на 30 млн. грн......кому помогаем, тем кто СЗО "Град" равнял город и собственно заварил всю кашу......имея большие проблемы у себя в стране, в частности на Западной Украине с затоплением, а Ющенко грузы шлет в тупики какие-то.......ну не понятна мне эта особа и его действия и все!!
2 Четвер, 21 серпня 2008 16:26
Storm-dp ( Днепропетровск,28 лет)
салют всем кого интересует эта тема!
геополитические игры сверхдержав (США, Россия) были, есть и будут... меняются формы...(Босния, Сербия, Ирак, Афганистан,нуу и конечно же новоиспеченная Грузия). Михаил С.,на мой взгляд просто "лохонулся", то что удавалось сделать и удержать Шеварнадзе( да Грузия жила не богато, да в Осетии есть хотя бы легкая промышленность, худо-бедно но был МИР и люди относительно-спокойно занемались своими делами). Что получит Миша С.,от америкосов*? нуу потрещит общественность,амеры реально непопрут против проПутиновского движения, никто непопрет!.. Вл.Вл.поднял Россию с колен, отдал все долги Союза( более 100ярдов зел)и заставил Дж.Буша,Кандализу Райз,Тони БлеЙера,Ангелу Меркель реально считаться с мнением приемници "Совка"! Грузия похоже решила "...против ветра", а политичекая проституция оранжевых просто крайне напрягает! я не против оранжевых, и я не за "регионы"!!! варварские "технологии власти" обоих блоков- атрофировали социально-эк., и морально-этич.переживания! Др.Греки предумавшие понятия "государства" и "государственности" безспорно гениальные умы ( хотя их первые своды законов - реально для "мажО_Ороff" но...) с нашими амбициями еще поколения 3-4 до естественного еврочленства!Ющенко,Сакаашвилли- лузеры!
______спасибо за право коментА_______всем удачи!

Додайте Ваш коментар

Ваше ім'я (псевдонім):
Коментар:

Погода

Лічильники