Це вперше Барак Обама, оцінюючи іранські події, вдався до таких гострих визначень. Досі президент США вельми обережно підходив до нового явища – демонстрацій проти режиму в іранській столиці та інших містах. На цій прес-конференції президент уперше недвозначно заявив, що він засуджує жорстокі дії іранського режиму.
Варто навести цілком ці слова Обами: «Сполучені Штати і міжнародна спільнота сповнені обурення й осуду щодо погроз, побиття, ув’язнення (демонстрантів) останніми днями. Я рішуче засуджую ці несправедливі дії, і я, разом із американським народом, сповнений скорботи щодо кожного втраченого невинного життя».
Підраховано, що протягом минулого тижня принаймні 17 учасників демонстрацій було вбито. Це здебільшого молоді люди, які протестують проти, як вони вважають, фальшування результатів президентських виборів. На їхнє переконання, саме наслідком махінацій із виборчими бюлетенями переможцем проголошено Махмуда Ахмадінеджада, речника ультраконсервативних клерикальних кіл.
Обама сказав на прес-конференції, що на дворі 2009 рік, і «жодному залізному кулакові не вистачить сили, щоб відгородити народ від зовнішнього світу, який є свідком мирних вимог справедливості».
Президент змінив тон
Раніше преса закидала президентові Обамі те, що він досі надто обережно реагував на демонстрації в Ірані. І на прес-конференції він згадав і про це. За словами Обами, як президент він мусить ретельно обирати слова.
Раніше він казав: «Ми поважаємо суверенітет Ірану і хочемо уникнути враження про втручання Сполучених Штатів у справи Ірану. Разом із тим я глибоко стурбований насильством, що його показує телебачення. Демократичний процес, свобода слова, можливість людей мирно протестувати є загальносвітовими цінностями й вимагають поваги».
Але це було раніше. На останній зустрічі з журналістами Обама говорив уже інакше.
«Іранський народ прагне дискусії щодо свого власного майбутнього. Дехто в Ірані, зокрема, дехто в іранському уряді, намагається уникнути цієї дискусії, звинувачуючи Сполучені Штати та інші західні країни у підбурюванні протестів щодо виборів. Ці звинувачення абсолютно фальшиві. Це явна спроба відволікти (увагу) народу від того, що насправді відбувається всередині Ірану. Випробувана стратегія використання старого тертя з метою знайти цапа-відбувайла за кордоном не спрацює більше в Ірані. Тут ідеться вже не про Сполучені Штати або Захід – ідеться про народ Ірану і про майбутнє, яке він і лише він визначатиме», – наголосив Барак Обама.