Політичний оглядач

Вівторок
23 жовтня
Розмір тексту
  • Збільшити розмір тексту
  • Стандартний розмір тексту
  • Зменшити розмір тексту
Головна У світі Азія Іслам як захист від фінансової кризи

Іслам як захист від фінансової кризи

Друк

 

Фінансова криза істотно похитнула довіру до фінансово-кредитних установ. Водночас у багатьох мусульманських країнах ситуація є не такою драматичною, через те, що іслам взагалі забороняє давати гроші під відсотки.

 

Для європейських банкірів грошові справи без нарахування відсотків - це майже те саме, що футбольна гра без воріт. Утім для ортодоксальних  мусульман це – обов'язкова умова, цього вимагає Коран.

 

«Ті, хто дають гроші під відсотки, ті  хто беруть відсотки, а також той, хто засвідчує укладення контракту і той, хто його реєструє, всі вони є грішниками, які горітимуть у пеклі», - пояснює економіст Заїд Ель-Моджадеді.

 

Однак люди є винахідливими істотами. Тож, навіть правовірні мусульмани можуть купити автомобіль в кредит, але з юридичної точки зору це не буде позикою під відсотки. Різниця в тому, що банк  купує машину спочатку для себе, а потім з відповідною націнкою перепродає її клієнту. Той же сплачує доти, доки не виплатить банку ціну автомобіля і вартість націнки. Фактично, це те ж саме, що і купівля в кредит, тільки називається по-іншому.

 

«На перший погляд, це виглядає як гра слів. Але ісламська економіка виходить з того, що гроші як такі не мають жодної цінності. Це просто інструмент обміну. В цьому сенсі банк має зовсім іншу функцію: він дбає про кругообіг грошей», - відзначає Ель-Моджадеді.

 

Інакше кажучи, фінансова система, визначена критеріями ісламу, сильніше повязана з реальними економічними процесами.  Валютні спекуляції, гра на хедж-фондах, перепродаж боргових зобов’язань, все це релігійні  приписи забороняють. Натомість, в немусульманських країнах вже давно стало звичним жити в кредит та перепродавати векселі.

 

До речі, у християн та іудеїв теж колись було заборонено давати  позики під відсотки.  Про це свідчать численні цитати зі Старого Заповіту. З плином часу люди пом’якшили заборону, а потім взагалі скасували. У низці ісламських країн сталося те ж саме. 

 

Заборона відсотків – це не єдине обмеження, яке накладає іслам на банківську систему. Також не можна інвестувати в підприємства, які заробляють, продаючи тютюн, алкоголь та зброю.

 

Німецька хвиля

 

Додайте Ваш коментар

Ваше ім'я (псевдонім):
Коментар:

Погода

Лічильники