Івано-Франківська, Тернопільська і Львівська облради підготували спільне звернення до Папи Римського Бенедикта XVI про надання Українській Греко-Католицькій Церкві статусу Патріархату. Завтра за це звернення голосуватимуть депутати трьох обласних рад. Радіо Свобода вдалося ознайомитися з проектом документу.
У спільному проекті звернення наголошується, що Українська Греко-Католицька Церква пройшла складний історичний шлях і досягла духовної зрілості. Ця Церква візантійського обряду займає за кількістю вірних друге місце в Україні і готова бути визнаною Патріаршою Церквою, мовиться в зверненні.Надання такого статусу, вважають його автори, було б доленосним для подальшої діяльності УГКЦ і розвитку української державності. У документі висловлюється сподівання, що голос обранців буде почутий Папою Римським.
Чотири роки тому з подібним проханням до Ватикану, але до попередника Бенедикта XVI Івана Павла II, вже звертались 150 народних депутатів України.
Статус Патріархату для УГКЦ означав би незалежне адміністративне управління.
Чимало експертів побоюються, що Патріархат УГКЦ призведе до розколу між Українською Греко-Католицькою і Православною Церквами. Однак існує й інша думка, що Патріархат УГКЦ може сприяти об’єднанню православних і греко-католиків в Україні і призведе до створення в Україні єдиної Церкви.
Статус УГКЦ викличе спротив у Москві
Релігієзнавець Андрій Юраш зазначає, що УГКЦ готова до отримання патріархального статусу, бо розвивається досить динамічно. Однак у цій справі є проблема не внутрішньокатолицька, а міжконфесійна.
«Питання підвищення статусу УГКЦ до Патріархального абсолютно викличе спротив Російської Православної Церкви, яка претендує на унікальну роль і домінування на території України», – зазначив фахівець.
Це призведе до протистоянь між Католицькою і Православною церквами, а тому виникає питання, чи Апостольська Столиця готова до нового загострення відносин із Російською Церквою, каже Андрій Юраш.
Водночас він вважає, що питання про визнання Патріархату УГКЦ – це питання часу.
Історія з наданням УГКЦ Патріархату розпочалась ще в XVI–XVII столітті, і належить вона митрополитові Київському Петрові Могилі. Ідею надання УГКЦ статусу Патріархату підтримували і втілювали у життя митрополит Андрей Шептицький і кардинал Йосип Сліпий.
До слова, Йосипа Сліпого називали не інакше як Патріарх, але це звання було почесним. І нині главу УГКЦ Любомира Гузара вірні називають Патріархом, але лише у внутрішньоцерковному користуванні.
Під час ІІ Ватиканського Собору (1962–1965 роки) було сказано, що згідно з природою Східних Католицьких Церков надавати Патріархат можна. Але конкретних передумов, коли це може відбутися, визначено не було.
Радіо Свобода
Українське питання
http://sites.google.com/site/ukrainianquestion/
С особым уважением Андрей граф Шептицкий, митрополит".