«Нафтогаз» підтверджує припинення «Газпромом» поставок газу до України.
За повідомленням прес-служби «Нафтогазу України», повністю газопостачання припинено на газокомпресорних станціях Сохрановка й частково на станціях Суджа й Валуйки.
Для забезпечення внутрішніх потреб зараз здійснюють підйом газу з підземних сховищ обсягом 200 мільйонів кубометрів на добу і використовують газ власного видобутку обсягом 58 мільйонів кубометрів на добу.
Всі споживачі України повністю забезпечені.
«Нафтогаз» ще раз вказує на виконання всіх фінансових зобов'язань перед «Газпромом».
«Нафтогаз України» у повному обсязі перерахувала компанії «РосУкрЕнерго» кошти за газ спожитий протягом 2008 року.
Таким чином, на початок 2009 року НАК «Нафтогаз України» не має заборгованості перед постачальниками газу, – сказано в повідомленні.
«Нафтогаз України» гарантує безперебійний і безаварійний транзит російського газу європейським споживачам виключно в обсягах існуючих домовленостей.
Сьогодні о 9:00 за київським часом російський «Газпром» припинив поставки природного газу в Україну.
«Постачання газу в напрямку України знижено на 90 мільйонів кубометрів на добу (на одну чверть); постачання на експорт залишаються на рівні 300 мільйонів кубометрів на доб», – повідомили у «Газпромі».
Тим часом, Україна пропонує залучити до переговорів з Росією про газ представників Єврокомісії.
У спільній заяві Президента Віктора Ющенка та Прем’єр-міністра Юлії Тимошенко стверджується, що Україна повністю розрахувалася за поставки газу в 2008 році. У заяві міститься також заклик негайно відновити переговори про постачання палива у 2009 році, а також зобов’язання забезпечити безперебійний транзит газу до Європи.
Напередодні, 31 грудня, переговори «Газпрому» з українською стороною тривали в середу, 31 грудня 2008 року, до пізнього вечора.
Близько 23:00 за київським часом голова правління «Газпрому» Олексій Міллер повідомив журналістам, що переговори з українською делегацією не дали результату. Заборгованість за постачання газу не було погашено, «Газпром» так і не побачив на своєму рахунку гроші за постачання, попри усні заяви української сторони, додав Олексій Міллер. У цій ситуації «Газпром» із 10 ранку 1 січня в повному обсязі припинить постачання газу споживачам України. «Вся відповідальність у ситуації, що склалася, лежить на українській стороні», – наголосив Міллер.
Раніше, в середу, для обговорення проблеми постачань російського газу в Україну та його транзиту через українську територію до Європи зустрілися президент Росії Дмитро Медведєв і прем'єр-міністр Російської Федерації Володимир Путін.
«Компанія «Газпром» запропонувала українським партнерам продавати газ за 250 доларів за тисячу кубів», – заявив Володимир Путін. Він зазначив, що, незважаючи на пільгові умови, українські партнери відмовляються від підписання контракту.
Позицію України щодо ціни на газ Київ озвучив у ніч на 1 січня, вже після заяви Олексія Міллера про те, що переговори не дали результатів.
Керівництво України вважає оптимальною ціну на російський газ на 2009 рік 201 американський долар за 1 тисячу кубометрів, а ставку транзиту українською територією – не нижче ніж 2 долари за одну тисячу кубометрів за 100 кілометрів, ідеться в заяві Президента України Віктора Ющенка та Прем'єр-міністра Юлії Тимошенко.
Ющенко і Тимошенко закликали Росію продовжити переговори, не скорочуючи постачань газу українським споживачам.
У заяві Президента та Прем'єра України також наголошено, що «Україна гарантує технологічне забезпечення надійного й безперебійного транспортування російського природного газу до європейських країн через свою територію».