Верховна рада України вчора відправила у відставку спікера Арсенія Яценюка. Одного із недавніх соратників президента Ющенка зняли після того, як за його відхід разом із Партією регіонів проголосували депутати із пропрезидентської фракції Наша Україна - Народна самооборона. Прем'єр-міністр Тимошенко одразу обвинуватила у цій відставці президента Ющенка. На думку спостерігачів, відхід Арсенія Яценюка став першим кроком до створення в раді нової правлячої коаліції, у якій БлокуЮлії Тимошенко не буде місця.
Зняти спікера Верховної ради Арсенія Яценюка парламентській опозиції в складі Партії регіонів, комуністів і Блоку Литвина вдалося із другої спроби. Першу спробу його опоненти розпочали у вівторок, наполягаючи на включенні до порядку денного відповідної постанови. Тоді вигнанню пана Яценюка перешкодили депутати від Блоку Юлії Тимошенко, що заблокували парламентську трибуну.
Однак учора "регіонали" свого домоглися, продемонструвавши, що у раді багато серйозних питань не вирішуються без бійки. Згідно із регламентом, відправити у відставку спікера можна тільки шляхом таємного голосування за допомогою бюлетенів. З огляду на те, що в Партії регіонів є депутати, які рідко з'являються у стінах ради, наприклад мільярдер Ринат Ахметов, цей варіант для зняття Арсенія Яценюка не підходив. Необхідно було міняти процедуру, а виходить, провести як мінімум два голосування.
Як тільки перший віце-спікер Олександр Лавринович заявив, що він ставить на порядок денний питання про зміну процедури голосування, до пульта системи "Рада" кинулося кілька депутатів БЮТ. За їхніми словами, вони хотіли "проконтролювати процес голосування", щоб не допустити фальсифікацій. Однак, побачивши бютівців біля пульта, туди ж кинулася бойова група "регіоналів" у складі шести осіб, серед яких були багаторазовий чемпіон світу, олімпійський чемпіон 2004 року по вільній боротьбі Ельбрус Тедеєв і відомий баскетболіст, що захищав кольори збірної СРСР, Олександр Волков.
"Регіонали" зламали перегородку, кілька разів ударили бютівців і викинули їх через пульт. Найбільше дісталося депутатові Андрію Павловському, що, показуючи журналістам розбиті окуляри й подряпану руку, кричав, що депутати від Партії регіонів "перейшли межу". "Сволочі, іншого слова немає!" - обурювався пан Павловський.
Після того як систему "Рада" полагодили, всі процедури по голосуванню зайняли не більше двадцяти хвилин. За відставку Арсенія Яценюка проголосували 233 депутати. Зняти спікера ради Партії регіонів, комуністам і Блоку Литвина допомогли вісім депутатів від блоку Наша Україна - Народна самооборона ( НУ-НС), що також проголосували за його відставку. Відомо, що усі вони є членами партії Єдиний центр, у виконком якої входить глава секретаріату президента Ющенка Віктор Балога, відомий своїм лояльним відношенням до Партії регіонів.
"Державний переворот, про який так довго говорили регіони й президент, відбувся. Ми стали свідками того, як президент видав своїх соратників і однодумців", - підвів підсумки голосування депутат БЮТ Володимир Філенко
Ситуація із відходом Арсенія Яценюка виглядає досить пікантною. Нагадаємо, що ще 17 вересня сам пан Яценюк написав заяву про відставку. На такий крок він зважився після того, як на початку вересня офіційно припинила своє існування коаліція демократичних сил, сформована БЮТ і НУ- НС, яка і призначила його. "У владу потрібно приходити гідно й іти із неї теж гідно. Саме тому я заявляю про свою відставку", - повідомив тоді Арсеній Яценюк. Однак, роблячи публічну заяву, сам пан Яценюк не вірив у свій відхід, оскільки фракції попросили його продовжувати виконувати обов'язки спікера.
Подана Арсенієм Яценюком заява про відставку пролежала у регламентному комітеті ради без розгляду до листопада. І тільки цього тижня глава комітету, перший заступник глави фракції Партії регіонів Олександр Єфремов заявив, що комітет її розглянув, і питання про відставку можна виносити на голосування.
Відставка Арсенія Яценюка здатна внести серйозні корективи у майбутній розклад сил і розподіл владних повноважень. На даний момент у президента Ющенка є одна законна підстава для перевиборів парламенту - відсутність, як того вимагає конституція, юридично оформленої парламентської більшості.
Однак зняття з посади пана Яценюка може стати першим кроком для формування в раді нової коаліції, але вже без участі в ній Блоку Юлії Тимошенко. Тоді необхідність проведення позачергових парламентських виборів відпадає, оскільки саме коаліція пропонує президентові кандидатуру прем'єра й формує уряд. У такому випадку стратегічне завдання Віктора Ющенка - відсторонити від влади Юлію Тимошенко - буде вирішене без проведення виборів.
"Звільнення Арсенія Яценюка - це прагнення остаточно знищити надію на поновлення демократичної коаліції. Це спроба змести все, за що люди голосували в 2004 році й виходили на усі майдани", - заявила вчора пані Тимошенко, поставивши події в раді поряд з "історіями Іуди й Брута й зрадництвом Мазепи".
Цікаво, а як би Тимошенко охарактеризувала свою власну зраду президента України, яку вона здійснила 2-го вересня?