Політичний оглядач

Понеділок
23 грудня
Розмір тексту
  • Збільшити розмір тексту
  • Стандартний розмір тексту
  • Зменшити розмір тексту
Головна Україна Політичні події У Києві емоції взяли гору

У Києві емоції взяли гору

Друк

Протистояння між секретаріатом українського президента й урядом цього тижня гранично загострилося. Відмовившись затвердити нові правила перебування Чорноморського флоту РФ у Криму, Юлія Тимошенко кинула відкритий виклик керівнику держави. Але в остаточному підсумку вона виграє цю битву, гадають експерти.

Керівник українського уряду в останні дні стала мішенню для критики й безпосередніх звинувачень з боку соратників Віктора Ющенко. Заступник керівника секретаріату Олександр Шлапак привселюдно запідозрив Тимошенко в «газовій змові» з російською стороною й у тому, що прем'єр сподівається на підтримку Москви в президентській передвиборній кампанії. «Ми - європейська держава й виступаємо за європейські цінності, європейську демократію й стандарти. Однак, коли треба приймати рішення, то ми згадуємо, що нам потрібно ще попросити дешевий газ або підтримки в ході президентської гонки в майбутньому», - висловив він свою думку щодо причин мовчання прем'єра.

Ще більш різку заяву зробив керівник президентського секретаріату Віктор Балога, коли Тимошенко в середу не підтримала рішення Ради нацбезпеки й оборони (РНБО) України про введення нових правил базування й переміщення Чорноморського флоту РФ. Соратники Ющенко відверто заговорили про те, що «страусова позиція» Тимошенко межує «зі зрадництвом національних інтересів». А експерти стали міркувати про можливу швидку відставку прем'єра.

Політолог Михайло Погребинський сказав «НГ», що Ющенко і його оточення не можуть звільнити Тимошенко: «За Конституцією це може зробити тільки Верховна Рада». Експерт вважає, що в парламенті зібралася «критична кількість недругів прем'єр-міністра», які можуть проголосувати за відставку. «Вони цього ще не зробили, тому що всі розуміють: про обрання нового прем'єра фракції не домовляться, поки не буде створена дієздатна парламентська більшість. А це відбудеться нескоро, якщо взагалі коли-небудь, трапиться», - вважає експерт.

Представник уряду в неофіційній бесіді з кореспондентом «НГ» висловив іншу точку зору: соратники президента й опозиція можуть спільними зусиллями відправити уряд у відставку, щоб понизити статус Тимошенко до рівня тимчасово виконуючого обов'язки.

Так чи інакше, але днями пропрезидентська фракція «Наша Україна - Народна самооборона» приєдналася до опозиційних Партії регіонів і Компартії в пропозиції терміново скликати позачергову сесію Верховної Ради. Правда, опозиція мотивує свою вимогу необхідністю засудити дії Ющенко, який через особисті мотиви втрутився в міжнародний конфлікт, до якого Україна не має відношення. Соратники президента, навпроти, зареєстрували в парламенті два антиросійських проекти закону «Про денонсації договору між Україною та Росією про статус і умови перебування Чорноморського флоту РФ на території України» і проект постанови «Про осуд військової інтервенції Російської Федерації на території Грузії».

«Компромісним варіантом для обох таборів може стати затвердження відставки уряду», - пожартував співрозмовник «НГ» з табору Юліи Тимошенко. Він сумнівається, що президент і прем'єр знайдуть загальну мову: «Ющенко керується емоціями, він планомірно загострює відносини з Росією - таким же стратегічним партнером України, як і Грузія». До речі, секретаріат президента повідомив, що глава держави доручив підготувати й розглянути на найближчому засіданні РНБО «весь комплекс нових політичних, економічних, оборонних і інформаційних загроз, які виникли для України». Українські політики й чиновники відверто говорять, що «загрози» будуть розглядатися в контексті відносин з Росією.

Урядові чиновники обурені все новими й новими вимогами президента. Так, пояснюючи, чому Тимошенко не затвердила два документи про нові умови базування ЧФ РФ, перший віце-прем'єр Олександр Турчинов сказав: «Кабінет міністрів підписує постанови, які діють винятково для захисту національних інтересів нашої країни. Більше того, ми приймаємо тільки ті постанови, які технологічно можна виконати». А віце-прем'єр, який перебуває в Тбілісі, Григорій Немиря, який координує поставки гуманітарної допомоги з України, попросив Віктора Балогу, «який знаходиться на своїй дачі під Києвом», не коментувати кавказькі події.

Політолог Костянтин Бондаренко впевнений, що український прем'єр діє правильно. У Тимошенко із Саакашвілі такі ж дружні відносини, як і в Ющенко. Але вона не втручається в політичний конфлікт, а тихо робить свою справу: організовує поставки допомоги. Ющенко, навпаки, робить жорсткі заяви й приймає несподівані рішення, які планомірно погіршують відносини між Україною й Росією, згоден політолог Михайло Погребинський. Він відзначив, що позиція українського президента є слабкою хоча б тому, що прийняті дотепер документи відносно флоту «юридично безграмотні». «Міжнародний договір, на підставі якого флот базується в Севстополі до 2017 року, має більшу юридичну чинність, ніж будь-який документ, прийнятий Україною в однобічному порядку. Відповідно ЧФ вправі ігнорувати укази, які Ющенко підписав у середу, і всі документи, які зараз готуються», - пояснив експерт. На думку політологів, Тимошенко на тлі такої плутанини виглядає як більш мудрий і врівноважений український політик.

 

Независимая газета 

 
Коментарії (1)
1 П'ятниця, 15 серпня 2008 12:34
Max
A esli bi i Timoschenko bila kumoi Mischiko????
Da i Yuly tak krepko ,kak Yusha , za yaica Amerikanci ne derzhat ;))))

Додайте Ваш коментар

Ваше ім'я (псевдонім):
Коментар:

Погода

Лічильники