Політичний оглядач

Понеділок
23 грудня
Розмір тексту
  • Збільшити розмір тексту
  • Стандартний розмір тексту
  • Зменшити розмір тексту
Головна Україна Політичні події НИ: Депутати піднатиснуть

НИ: Депутати піднатиснуть

Друк
В українському парламенті вирішили покінчити з «заочним» голосуванням, пише Яна Сєргєєва у сьогоднішньому номері газети Новые Известия

У Верховній раді України – комп'ютерний переворот, запропонований спікером Арсенієм Яценюком. Він вирішив покінчити з далеко не найкращою депутатською традицією – голосуванням за відсутніх колег. В день початку нової сесії, 2 вересня, народні обранці побачать на своїх робочих місцях нові сенсорні кнопки. При голосуванні це «чудо техніки» зажадає від депутатів зусиль обох рук. Треба буде тиснути на кнопку аж 10 секунд (інакше голос не зарахується), так що натиснути «за того хлопця» не вийде вже просто фізично, та й часу не досить. Проте ефективність нової системи вже викликає у парламентаріїв сумніву.


Початок чергового політичного сезону в Україні фактично співпаде з новим витком передвиборчої президентської кампанії, яка цього разу набагато жорсткіша, ніж раніше. Окрім битви за рейтинги, залишається ціла низка незавершених в минулому сезоні подій, що загрожують країні новими скандалами. Одним з них є ухвалення поправок до бюджету-2008, який уряд Юлії Тимошенко намагався поставити на голосування на позачерговій сесії Верховної ради. Саме цей бюджет може спровокувати продовження конфлікту, що продовжується між гілками влади, який восени знову набере обороти. А тут ще і сенсорні кнопки для голосування!..


Ініціатором упровадження високих технологій в сесійний зал українського парламенту виступив його спікер Арсеній Яценюк. Саме він підписав розпорядження про створення робочої групи з питань модернізації програмно-технічного комплексу системи «Рада-3».


Втім, молодий голова Ради в жодному разі не першовідкривач в цьому питанні. Його нинішні колеги, які мають набагато більший досвід парламентської діяльності, неодноразово намагалися змінити ситуацію, коли при голосуванні солідні люди в костюмах від кутюр, як зайці бігають рядами сесійного залу, судорожно натискуючи на кнопки відсутніх «із поважної причини» товаришів. Часто, особливо після обіду, не все вдавалося. Іноді в подібних випадках уважно спостерігаючи за «забігами завширшки» головуючий знаходив можливість дати «спринтерам» ще одну спробу. І треба було чути щасливі вигуки, коли нарешті їм вдавалося добігти до всіх кнопок.


Народний депутат України Олег Зарубинський з фракції Блоку Литвина давно виступав з ідеєю «ідентифікації колег». До речі, його пропозицію було не так складно втілити технічно. «Потрібно просто встановити турнікети на вході в зал, щоб депутати при вході і виході з нього вставляли в автомат свої депутатські картки», – заявив в інтерв'ю газеті політик. За його підрахунками, створення автоматів для такої «перевірки», хто є, а кого немає на роботі, коштувало б державі близько 50 тис. гривень (трохи більше 10 тис. дол. США). Тоді як за деякою інформацією, нові кнопки на робочих місцях можуть вилитися мало не в сім мільйонів гривень платників податків.


Творець нової системи голосування, директор Інституту проблем математичних машин і систем Академії наук Анатолій Морозов розказав журналістам, що на сьогодні є дві проблеми введення «Ради-3»: «По-перше, інші роботи, які ведуться в залі. По-друге, і це головне, відсутність фінансування робіт. Тому роботи ведуться за рахунок засобів інституту. А вже потім, сподіваюся, нам компенсують витрати». За словами пана Морозова, поки йдеться про суму в 350 тис. гривень (76 тис. доларів).


«Орієнтовно сенсори повинні з'явитися на пультах через 10 днів. Але повна переробка і налаштування системи закінчиться до 29 – 30 серпня. І це відбудеться вже у будь-якому випадку», – додав він, пояснивши, що після початку голосування кожний депутат лівою рукою повинен буде натиснути сенсорну кнопку на панелі перед собою, а правою – натиснути потрібну кнопку голосування і утримувати її під час голосування (10 секунд), інакше його голос не буде прийнятий. Голосувати можна з будь-якого місця. Виключення – лише для депутатів-інвалідів.


Крім того, поки йде упровадження «Ради-3», Інститут проблем математичних машин і систем Академії наук вже розробляє «Раду-4». В ній з'явиться монітор, на якому депутат зможе прочитати як всі документи повістки дня, так і будь-який необхідний йому закон.


Коментуючи нам ці нововведення, відомий український політолог Михайло Погребінський висловив сумнів в тому, що нові системи для голосування запрацюють, адже в цьому мало хто зацікавлений. «Те, що депутати регулярно порушували Конституцію і голосували «за того хлопця», – це, звичайно, неправильно. Але нова система – не той шлях. Нам треба внести зміни до законодавства, дозволивши голосування щодо більшості питань, більшістю від присутніх. Тоді ті, хто зацікавлений в ухваленні рішення, приходитимуть і голосуватимуть», – розказав він нашій газеті.


«Поліпшити роботу парламенту може тільки якісне поліпшення складу депутатського корпусу», – заявив член пропрезидентської фракції «Наша Україна – Народна самооборона» Юрій Костенко. – Сьогодні у Верховній раді домінує корпоративний інтерес, тому які б системи не ставили, вони не впливатимуть на ті рішення, які приймає Верховна рада». Як би там не було, зрозуміло, що від майбутнього політичного сезону не варто чекати особливого спокою і затишшя. І якщо українські політики з новими кнопками або без них хочуть воцаріння спокою в країні, їм доведеться попрацювати. Причому не тільки на свій рейтинг.

Корреспондент
 

Додайте Ваш коментар

Ваше ім'я (псевдонім):
Коментар:

Погода

Лічильники