Журналістське розслідування «Української правди» про те, чи справді у пожежі на швейцарському курорті Гштаад (напередодні Нового року) постраждав головний президентський адміністратор Віктор Балога, виявилося лише початком великого «розбору польотів».
«Родина Балоги прилетіла чартером 27 грудня в один з периферійних аеропортів Швейцарії. Група нараховувала вісім осіб – Балога з сім’єю, а також ще четверо осіб. Пожежа сталася наступної ночі, коли гості шалє (дерев’яний будинок для туристів) лягли спати. Уникнути трагедії вдалося завдяки тому, що дружина Балоги, Оксана, почула хлопок. Після цього вогонь миттєво розповсюдився по будинку…
Родина Балоги та їхні друзі вискочили на вулицю у чому встигли – і ще півгодини стояли майже голі на 15-градусному морозі. До ранку гості з України перечекали в будинку інших швейцарців, а потім літаком повернулися додому», - писала «УП» з посиланням на анонімне джерело.
Офіційного спростування цієї інформації не з’явилося. Тоді за справу взявся нардеп Геннадій Москаль. Розіслав депутатські запити в СБУ, Службу зовнішньої розвідки, Управління держохорони, Міністерство закордонних справ, Держприкордонслужбу, щоб з’ясувати, чи підтвердилася історія з погорільцями, і якщо так, то чому її намагалися приховати. «Посадовці практикувалися у словоблудстві, щоб тільки не казати правди», - заявив Геннадій Москаль, отримавши відповіді на свої запити. І оприлюднив результати власного розслідування. За інформацією нардепа, «27 грудня з аеропорту «Бориспіль» вилетів літак LJ-60, який належить голові Секретаріату Президента України В. І. Балозі». Пілоти, Джина Гоулоуватеки та Дмитро Гаврилюк, – громадяни США. За оприлюдненою Геннадієм Москалем інформацією, на борту, крім Балоги, були його заступник Ігор Пукшин, керівник офісу Президента Руслан Демченко, а також ще двоє пасажирів. Приземлившись в Ужгороді і «підібравши» дружину, доньку і сина Віктора Балоги, літак вилетів до аеропорту «Самедан» (Швейцарія). «В аеропорту пасажирів особисто зустрічав Посол України в Швейцарській Конфедерації Ігор Дір, чотири автомобілі від Посольства України в Швейцарській Конфедерації», - сказано у матеріалах депутатського розслідування. Деталі «ВЗ» дізнавався у розмові з Геннадієм Москалем.
- Скандальна “літальна справа” Балоги, яку розслідували ви і ваші колеги, застрягла на півдорозі. Хоча був висновок Головного контрольно-ревізійного управління, і матеріали ГоловКРУ пішли у Генпрокуратуру. (Минулого року депутати з групи “Народної Самооборони” звернулися до Генпрокуратури, МВС і Головного контрольно-ревізійного управління з вимогою розібратися, чи немає корупції у пристрасті Віктора Балоги до літаків. “Просимо здійснити перевірку державного авіаційного підприємства “Україна”, яке обслуговує внутрішні перельоти посадових осіб держави, на предмет використання літаків в особистих корисливих справах главою Секретаріату Президента України В.І. Балогою, який здійснював перельоти до Закарпатської області (на вихідні дні) з безоплатним перевезенням своїх родичів, друзів та знайомих. Просимо перевірити наявність корупційних діянь при здійсненні перельотів чартерними рейсами главою Секретаріату Президента України В.І. Балогою та членами його родини. Наших виборців цікавить, хто замовляв і оплачував ці авіаперевезення”, - йшлося у запиті. Пізніше “НС” оприлюднила результати перевірки, проведеної ГоловКРУ: “Головне контрольно-ревізійне управління України за результатами перевірки перельотів екс-міністра МНС Віктора Балоги до Ужгорода встановило, що здійснено 13 авіарейсів за рахунок бюджетних коштів вартістю 328,2 тис. грн. КРУ встановило, що документального підтвердження службової необхідності 13 авіарейсів до Ужгорода не було пред’явлено”). На що сподіваєтеся, намагаючись “розсекретити” чергову історію, в якій фігурує прізвище Балоги?
- Чим вища у людини посада, тим більше ця людина має бути відкрита для суспільства, для критики. Це нормальна європейська практика. Не треба цього боятися. На жаль, наші політики бояться. Колись МДБ (Міністерство державної безпеки СРСР. – “ВЗ”) знало більше, що діялося в УПА, ніж сьогодні народ знає, що твориться у Секретаріаті Президента… Ну, погоріли на курорті, то погоріли. З будь-ким може статися. Але навіщо це приховувати? Припустимо, приїхав би до Славського (гірськолижний курорт на Львівщині. – “ВЗ”) канцлер Швейцарії, і, не дай Боже, там погорів… Хіба для преси було б тяжко зібрати інформацію. Пішли б у МНС, міліцію, лікарню, розпитали б людей, і все – ніяких загадок…
- Звідки у вас “засекречена” інформація щодо швейцарського трафунку з Балогою і Ко?
- Телефоную напряму, у Швейцарію. Для них ця історія не є секретом - рядовий випадок. Хто такі для них Балога чи Пукшин? Відпочивальники.
- У поліції кантону Берн, куди ви зверталися, розслідуючи “швейцарську історію” Балоги, вам дали відповідь?
- Ну, а звідки те, що я оприлюднив? Я ж не працюю у зовнішній розвідці, що у мене агентура є у Швейцарії. Користуюся легальними джерелами.
- В українське посольство у Швейцарії зверталися?
- Навіщо мені туди звертатися?.. Посол, Ігор Дір – друг Балоги. Балога його послав туди послом (президентський указ про призначення датований 28 лютого 2008 року. – “ВЗ”).
- Це той Дір, який очолював службу зовнішньої політики у президентському Секретаріаті?
- Після такого високого управління поїхати простим послом у Швейцарію. Це ж не просто так. Значить, є якісь стратегічні інтереси. Інакше, чому його не призначили послом, скажімо, у Кенії… У посольство я не звертався - звертався у наше Міністерство закордонних справ. Там відповіли, що нічого не чули, не знають, від мене дізналися…
- Але, судячи з ваших заяв, дещо у відповідях на ваші запити читається між рядків?
- Якщо, наприклад, Гелетей (начальник Управління державної охорони України. – “ВЗ”) у своїй відповіді каже, що з 27 грудня по 5 січня Балога відмовився від охорони, значить, у цей час Балоги не було в Україні.
- Секретаріат Президента відповів на ваш запит про те, чи були Балога і Пукшин у відпустці (офіційно) під час швейцарських канікул?
- Був би дуже щасливий, якби мені хоча б гардеробник зі Секретаріату відповів. Останнім часом у державних інституцій настає параліч, коли звертаюся до них із запитами. Моїм помічникам доводиться ходити і місяцями вибивати відповіді. Буває навіть, що у цих установах через знайомих мене просять: “Геннадію Геннадійовичу, а може, не треба відповіді. Може, якось оминути…”.
- LJ-60, про який йдеться в оприлюдненій вами інформації, - особистий літак Балоги?
- Це туманна історія, але ми докопаємося. Очевидно, що приватний. Він різними схемами заплутаний, під прапором Беліза… (Беліз (раніше - Британський Гондурас) - країна у Центральній Америці, на півночі межує з Мексикою, на заході і півдні - з Гватемалою. Беліз називають “офшорним раєм”. – “ВЗ”). Пілот-афроамериканка керує літаком…
- З ваших “розшифровок” виходить, що за п’ять днів Балога двічі літав до Швейцарії. 27 грудня – з сім’єю і компанією, 31-го – лише з сім’єю (дружиною, донькою і сином). Тобто після пожежі Балоги повернулися на Закарпаття, а потім – знову за кордон?
- Подивіться на дату – 31 грудня. Останній день перед Новим роком. Куди цього дня він міг летіти з сім’єю? От ви Новий рік де зустрічаєте? Більшість – вдома, у сімейному колі…
- Хочете сказати, що друга “прописка” у Балоги – швейцарська?
- Хочу сказати: “Далі буде”… Дайте трохи часу, і буде продовження історії.
- У вас що – “папка” на Балогу?
- Велика. Тримаю у швейцарському банку (сміється). Там надійно… У банку “Надра” не тримаю.
- Багато ваших колег-депутатів зарплатні картки “Надрам” довірили, а ви кажете?
- У мене в “Укргазбанку” корінного львів’янина Васі Горбаля (нардеп-“регіонал” Василь Горбаль – почесний президент “Укргазбанку”. – “ВЗ”).
- Вірите, що хоч одну справу з вашої “теки” вдасться довести до кінця?
- Наразі працюємо “на склад”. Балога має знати, що таке склад. Його ж перша професія була “кладовщик”… Будемо “копати”. А далі, після січня 2010-го подивимося. Чи, може, ще хтось вірить, що Ющенко буде Президентом другий термін? Я не вірю. До “дембеля” Віктору Івановичу Балозі залишилося 11 місяців. І зібрані матеріали пригодяться.
З відповідей на депутатські запити Геннадія Москаля
СБУ: “Щодо подій на Швейцарському лижному курорті “Гштаад”, наведених у Вашому депутатському зверненні, у Службі безпеки України будь-яка інформація відсутня. З даного приводу у встановленому законодавством порядку матеріали від дипломатичних установ нашої держави за кордоном, заяви безпосередньо від глави Секретаріату Президента України та інших громадян України до СБ України не надходили”.
Служба зовнішньої розвідки України: “Інформацією про можливу причетність іноземних спецслужб до інциденту, який стався на швейцарському гірськолижному курорті “Гштаад”, не володіємо. Згідно з матеріалами попереднього розслідування Відділу пожеж і вибухів кантональної поліції Берна, пожежа виникла внаслідок дефекту у проводці освітлення перекриття будинку”.
МЗС України: “Інформація про особу, яка потрапила у скрутне становище або щодо якої стався інцидент, охороняється законом. Відповідно до статті 23 Закону України “Про інформацію”, забороняється збирання та поширення відомостей про особу без її попередньої згоди, за винятком випадків, передбачених законом. У разі надходження до МЗС України скарги на дії або бездіяльність посадових осіб Посольства України в Швейцарії від громадян України, що постраждали внаслідок пожежі, або їхніх родичів, а також отримання необхідної інформації від постраждалих, Міністерство оперативно опрацює такі звернення та розгляне питання стосовно проведення службового розслідування”.
А тим часом…
Коли верстався номер, на сайті “Народної Самооборони” опублікували чергове “викриття” від Геннадія Москаля. Цього разу нардеп звернувся до міністра внутрішніх справ з вимогою “притягнути до відповідальності посадових осіб МЗС України, які незаконно видали дипломатичний паспорт І.Балозі (рідний брат Віктора Балоги. – “ВЗ”), та першого заступника голови Закарпатської обласної державної адміністрації І.Балогу за користування пільгами і перевагами при незаконному отриманні дипломатичного паспорта”.
“Дипломатичний паспорт видається головам обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій на строк виїзду у службове відрядження за кордон. Але оскільки 10.11.2006 року Івану Балозі виповнилося 40 років, йому за рахунок держави рідний брат Віктор Балога зробив подарунок – дипломатичний паспорт”, - заявив Геннадій Москаль. І уточнив, які пільги надає дипломатичний паспорт: “Особа має можливість без оформлення візи виїжджати до країн ЄС та в інші країни, не вистоювати в чергах до посольств, не сплачувати мито у посольствах. На митницях і пунктах пропуску через державний кордон надаються переваги проїзду по окремій дипломатичній смузі. Дані особи не підлягають митному огляду, користуються в аеропортах послугами VIP-залів та іншими послугами і перевагами за рахунок держави”.