Сьогодні власті України відправлять лист до Міжнародного валютного фонду, в якому гарантують внести зміни до бюджету і урізати соцвитрати.
Текст листа вчора остаточно узгодили на нараді у Президента за участю прем'єра Юлії Тимошенко, спікера Володимира Литвина, глави Нацбанку Володимира Стельмаха і лідерів фракцій. Проте підписи під гарантійним листом поставлять троє — Президент, прем'єр і голова Нацбанку. Спікер Литвин, що раніше виявляв бажання підписати лист, раптом передумав це робити, мотивувавши тим, що попередню згоду на його підпис повинна дати Верховна Рада.
У листі Ющенко і Тимошенко пообіцяли в квітні-травні змінити бюджет, виставити на продаж стратегічні об'єкти, збільшити пенсійний вік і підняти ціну на газ для населення. Проте проти подібних обіцянок категорично виступає Партія регіонів. У разі подачі відповідних законів вони обіцяють заблокувати парламентську трибуну.
Перед відправкою «Меморандуму про економічну і фінансову політику в рамках співпраці з МВФ» гілки власті повинні були остаточно узгодити позиції, викладені в зверненні до Фонду.
Проте лист піде без підпису спікера парламенту Володимира Литвина. Учора голова Верховної Ради заявив, що підпише лист тільки після затвердження його народними депутатами. Передала слова керівника Ради депутат від Партії регіонів Ганна Герман.
Про те, що проголосувати парламенту за меморандум не вдасться, стало ясно ще вчора. Партія регіонів заявила, що блокуватиме трибуну і не дасть дорогу проходженню документа. У таборі «біло-блакитних» пояснюють свою позицію вимогами, які викладені в меморандумі. Текст документа на 21 сторінці містить умови, які українська влада зобов'язується виконувати для подальшої співпраці з Фондом. Серед них щорічне підвищення пенсійного віку на півроку, збільшення вартості газу для населення відповідно до світових цін, а також відмова від пільг по оплаті житла і комунальних послуг для всіх категорій населення.
Текст меморандуму — це взяті українською владою зобов'язання щодо ухвалення змін у чинні закони України. Заступник голови комітету парламенту з закордонних справ «регіонал» Леонід Кожара стверджує, що давати такі гарантії — прерогатива Верховної Ради. «Багато зобов'язань лежать у сфері законодавчої діяльності, тому що потрібно приймати зміни до бюджету і міняти закони, що стосуються зокрема соціальної сфери», — коментує нардеп. Таким чином, отриманий Міжнародним фондом лист від української влади без підпису Литвина не підкріплюватиметься гарантіями законодавчого органу.
Тим часом самі представники Фонду вже чекають офіційного листа від української влади. За словами глави місії МВФ в Україні Джейли Пазарбазіолу, у випадку, якщо такий лист поступить до Валютного фонду найближчими днями, вже наприкінці тижня керівництво МВФ зможе сповістити українську сторону про дату повернення місії. На думку пані Пазарбазіолу, найбільш болючими стануть питання рефінансування банків, монетарна і курсова політика. Крім того, чимало дискусій викличе питання реалістичності бюджетних показників і покриття дефіциту бюджету.
ForUm