Політичний оглядач

Понеділок
23 грудня
Розмір тексту
  • Збільшити розмір тексту
  • Стандартний розмір тексту
  • Зменшити розмір тексту
Головна Україна Економіка НГ: Труба веде Київ в безвихідь

НГ: Труба веде Київ в безвихідь

Друк

Українсько-російські технічні газові переговори, які почалися тиждень тому, можуть завершитися сенсаційними політичними результатами. Очікується, що до жовтня між Газпромом і Нафтогазом України може бути створений новий газовий консорціум, який отримає в управління українську газотранспортну систему (ГТС). Інакше ціна на газ для України вже наступного року досягне європейського рівня, побоюються експерти. Аналізує хід переговорів Независимая газета.

До кінця поточного року газ до України постачатиметься за ціною 179,5 дол. за 1 тис. куб. м. Умови постачань наступного року доки не погоджені, стверджують представники Нафтогазу.

Раніше керівник української державної компанії Олег Дубина розповів журналістам, що Київ будує свою лінію переговорів на пропозиції поступово, протягом п'яти років підвищувати ціну на газ, який імпортується Україною, до європейського рівня. З його слів, українська сторона сподівалася, що в 2009 році ціна збільшиться не більше, ніж на третину від нинішнього рівня. Газпром ніяк не коментував цю пропозицію.

Ситуація змінилася через підтримку Президентом Ющенком грузинської позиції в Південній Осетії, а також пов'язаних з цим конфліктів довкола базування Чорноморського флоту РФ в Криму, впевнені українські політики. Депутат від опозиційної Партії регіонів Ірина Акімова впевнена, що загострення відносин між Росією і Грузією негативно позначиться на будь-яких переговорах про ціну на газ в 2009 році. Її підтримав перший президент України Леонід Кравчук, який днями заявив, що Києву варто забути про пільговий період поступового підвищення цін і потрібно готуватися до європейського рівня ціни вже з наступного року.  

Як відомо, зараз країни ЄС купують газ за ціною близько 400 дол. за 1 тис. куб. м., але представники Газпрому не виключали, що в 2009 році ціна може збільшитися до 500 дол. Хоча українські політики і чиновники закликають до економії енергоресурсів, але всі визнають: європейський рівень цін означатиме колапс української економіки.

В уряді і Нафтогаз не коментують подібну перспективу. Чиновники стверджують, що переговори про умови постачань газу продовжаться відразу після того, як будуть завершені технічні переговори, які почалися в середині серпня. Офіційно відомо, що Газпром і Нафтогаз почали спільну масштабну інвентаризацію всіх підписаних раніше газових договорів і угод. Зі слів представників двох компаній, метою є відміна застарілих норм і документів, «розчищення поля для подальшої співпраці.

Проте серед документів, які інвентаризуються, є підписані в 2003 році угоди про створення українсько-російського газотранспортного консорціуму (ГТК). Днями ЗМІ оприлюднили інформацію, яка досі не спростована і не підтверджена офіційно: Газпром прагне вже в жовтні створити новий консорціум, повернувшись до пропозицій 2002 року.

Нагадаємо, спочатку президенти Леонід Кучма і Володимир Путін вели переговори про створення ГТК для модернізації і спільного управління українськими магістральними газопроводами. Планувалося підключити до цього проекту Німеччину. Проте в той момент українська Верховна Рада заборонила виводити ГТС із складу держвласності. Німеччина втратила до проекту інтерес, а російська сторона підписала угоди про консорціум, але вони принципово відрізнялися від початкової ідеї. Консорціум, який формально існує, займається лише будівництвом двох нових газопроводів: Богородчани–Ужгород і Новопсковськ–Олександрів Гай.  

Зараз Газпром і Нафтогаз повернулися до обговорення первинної ідеї консорціуму, що передбачає спільне управління українськими газопроводами, стверджують ЗМІ.

Джерела, близькі до уряду, сказали НГ, що прем'єр-міністр вже не проти нового консорціуму з Газпромом. Окрім ціни на газ, на думку Тимошенко, зі слів тих же джерел, впливає той факт, що українська ГТС нестримно втрачає своє транзитне значення. По-перше, Росія вводить в дію обхідні маршрути постачань газу до Європи. По-друге, українські газопроводи потребують дорогих ремонтів і модернізацій. Цими аргументами оперують прибічники газового об'єднання з Росією.

Але вчора Юлія Тимошенко виступила проти зміни форм власності української газотранспортної системи. Вона заявила: «Жодних консорціумів, СП, концесій. Це стратегічна галузь України». Джерела НГ в уряді пояснили це тиском на прем'єра Секретаріату Президента.

Тим часом минулої зими Віктор Ющенко спробував інакше вирішити проблему. Він заявив про те, що Євросоюз готовий допомогти Україні створити пул інвесторів, які вкладуть в ГТС 2,5 млрд. євро. Конференція інвесторів була заявлена на осінь цього року. Очевидно, що президентська ідея прямо суперечить ініціативі про переформатування українсько-російського консорціуму.

Соратники Юлії Тимошенко передбачають, що президентська сторона може вичекати домовленостей прем'єра з Газпромом, щоб знову звинуватити її в зраді національних інтересів. Вчора президентська прес-служба розповсюдила коментар радника Ющенка Лідії Порєчкіної, яка сказала, що Юлія Тимошенко «ангажована політичним керівництвом РФ» і «слідує за інструкціями своїх кураторів в Москві». Порєчкіна прогнозує, що фракція Юлії Тимошенко у Верховній Раді вже у вересні буде «вставляти палиці в колеса» Президентові, протидіючи тим ініціативам Ющенка, які направлені на євроінтеграцію і забезпечення енергетичної незалежності України.

новинар 

 

Додайте Ваш коментар

Ваше ім'я (псевдонім):
Коментар:

Погода

Лічильники