Політичний оглядач

П'ятниця
03 травня
Розмір тексту
  • Збільшити розмір тексту
  • Стандартний розмір тексту
  • Зменшити розмір тексту
Головна Україна Економіка Вигода України від газових домовленостей втричі меньша за обіцяну Януковичем

Вигода України від газових домовленостей втричі меньша за обіцяну Януковичем

Друк

Виявляється, що базові ставки ціни на газ для Європи та України - різні. Ціна на газ після харківських домовленостей дозволяє зекономити "Нафтогазу" усього лише 1-1,5 млрд. доларів у порівнянні з тим, якби Україна платила за газ за європейськими цінам та без знижок.

Але це ніяк не 4 млрд. доларів економії, про які говорив президент Віктор Янукович. За його розрахунками, за рік сума компенсації за газ буде складати біля $4 млрд. А за 10 років — термін дії контрактів між "Нафтогазом" та "Газпромом" — цифра досягне близько $40 млрд. (за умови, якщо Україна щорічно буде закуповувати 36,5 млрд. куб. м, а його ринкова ціна залишиться незмінною — $330 за тыс. куб. м).

Як підрахували російські експерти, якби "Газпром" поводився з "Нафтогазом", як з німецькою E. On або італійською Eni, в грошах Україна програла б, повідомляють російські "Вєдомості".

Минулого року у "Нафтогазу" була 20%-на знижка до формули ціни, з 1 квітня цього року — пільгове мито; у підсумку загальні видатки на російський газ складає $15,3-15,8 млрд за 2009-2010 гг., зауважили директор East European Gas Analysis Міхаіл Корчємкін та аналітик Банку Москви Деніс Борисов.

Якби в контракті з "Нафтогазом" була інша базова ставка — $360-378, як для найбільшого покупця в Европі, то без інших знижок видатки за два роки склали б майже $16,8 млрд, додають вони. Виходить, виграш України — $1-1,5 млрд.

Хоча статус таких пільг хиткий: Росія постійно пропонує все нові "компенсатори" своєї щедроти, наприклад об’єднати "Газпром" з "Нафтогазом", нагадує президент Фонду національної енергетичної безпеки Констянтин Симонов.

Азаров та Янукович пообіцяли "серйозно продивитись" питання об’єднання. Прогнозів поки що немає, зауважив Лукьяненко. Не ясно й коли будуть перемовини по формулі ціни. Україна запропонувала їх на міжурядовій комісії 30 квітня, Росія "приняла к сведению", говорить Лукьяненко. Поки що переговори не ініційовані та ніяких домовленостей немає, добавляє представник "Газпрому".

Як повідомив "ДЕЛУ" екс-міністр закордонних справ Борис Тарасюк, два роки тому експерти підрахували, що вартість базування Чорноморського флоту РФ повинна складати від $1,5 млрд до $2 млрд за рік. За словами екс-командуючого ВМС України віце-адмірала Бориса Кожина, Росія повинна платити Україні за базування в Севастополі не менше $10 млрд за рік. Аналогичної думки дотримується й народний депутат Юрій Костенко, котрий упевен, що плата повинна варіюватися в межах $5 млрд — $10 млрд за рік.

 

 

 "Дело"

 

Додайте Ваш коментар

Ваше ім'я (псевдонім):
Коментар:

Погода

Лічильники