Виявляється, що базові ставки ціни на газ для Європи та України - різні. Ціна на газ після харківських домовленостей дозволяє зекономити "Нафтогазу" усього лише 1-1,5 млрд. доларів у порівнянні з тим, якби Україна платила за газ за європейськими цінам та без знижок.
Але це ніяк не 4 млрд. доларів економії, про які говорив президент Віктор Янукович. За його розрахунками, за рік сума компенсації за газ буде складати біля $4 млрд. А за 10 років — термін дії контрактів між "Нафтогазом" та "Газпромом" — цифра досягне близько $40 млрд. (за умови, якщо Україна щорічно буде закуповувати 36,5 млрд. куб. м, а його ринкова ціна залишиться незмінною — $330 за тыс. куб. м).Як підрахували російські експерти, якби "Газпром" поводився з "Нафтогазом", як з німецькою E. On або італійською Eni, в грошах Україна програла б, повідомляють російські "Вєдомості".
Минулого року у "Нафтогазу" була 20%-на знижка до формули ціни, з 1 квітня цього року — пільгове мито; у підсумку загальні видатки на російський газ складає $15,3-15,8 млрд за 2009-2010 гг., зауважили директор East European Gas Analysis Міхаіл Корчємкін та аналітик Банку Москви Деніс Борисов.
Якби в контракті з "Нафтогазом" була інша базова ставка — $360-378, як для найбільшого покупця в Европі, то без інших знижок видатки за два роки склали б майже $16,8 млрд, додають вони. Виходить, виграш України — $1-1,5 млрд.
Хоча статус таких пільг хиткий: Росія постійно пропонує все нові "компенсатори" своєї щедроти, наприклад об’єднати "Газпром" з "Нафтогазом", нагадує президент Фонду національної енергетичної безпеки Констянтин Симонов.
Азаров та Янукович пообіцяли "серйозно продивитись" питання об’єднання. Прогнозів поки що немає, зауважив Лукьяненко. Не ясно й коли будуть перемовини по формулі ціни. Україна запропонувала їх на міжурядовій комісії 30 квітня, Росія "приняла к сведению", говорить Лукьяненко. Поки що переговори не ініційовані та ніяких домовленостей немає, добавляє представник "Газпрому".
Як повідомив "ДЕЛУ" екс-міністр закордонних справ Борис Тарасюк, два роки тому експерти підрахували, що вартість базування Чорноморського флоту РФ повинна складати від $1,5 млрд до $2 млрд за рік. За словами екс-командуючого ВМС України віце-адмірала Бориса Кожина, Росія повинна платити Україні за базування в Севастополі не менше $10 млрд за рік. Аналогичної думки дотримується й народний депутат Юрій Костенко, котрий упевен, що плата повинна варіюватися в межах $5 млрд — $10 млрд за рік.