За перші два місяці 2010 року фондові індикатори "Української біржі" та ПФТС продемонстрували неабиякий оптимізм. Індекси "поважчали" з початку року на 23,06% і 23,51% відповідно.
Їх бурхливе зростання проявилося на фоні падіння західних фондових майданчиків. Індекс Варшавської фондової біржі втратив за цей же період 7,97%, німецький DAX - 7,14%, РТС - 3,76%, Dow Jones 30 Indastrials - 1,03.
Цікаво, що зростання вітчизняних біржових індексів відбувалося особливо жваво останні два тижні лютого. Індекс "УБ" набрав з 12-го по 26 лютого 7,6%, а індекс ПФТС зріс на 10,45%.
Український ринок акцій рухався в основному за рахунок активності українських гравців. Але останні два тижні лютого зацікавленість цінними паперами виявляли і нерезиденти. Зокрема, їх увага була зосереджена на акціях "Райфайзен Банку Аваль", "Укрсоцбанку", "Стиролу" та ГОКів.
"Одна з основних причин росту - відсутність активного продажу. Більшість інвесторів перебуває "в грошах" і очікує моменту для придбання акцій. В такій ситуації навіть невеликі замовлення від нерезидентів рухають ринок вверх", - відзначає інвестиційний консультант Astrum Investment Management Віктор Петрусь.
Найбільший ріст 12-26-го лютого продемонстрували енергетичний сектор, Полтавський і Північний ГЗК, "Стирол", "Луганськтепловоз", "Райффайзен Банк Аваль", а також Укрсоцбанк, не дивлячись на те, що 25 лютого рейтингове агентство Moody's Investors Service відкликало всі рейтинги Укрсоцбанку.
Драйверами для вітчизняного ринку цінних паперів стали закінчення президентських виборів в Україні, високі ціни на нафту та зростання цін на залізну руду. Згідно звіту аналітиків Moody's, вартість залізної руди може вирости ще на 40% до кінця року.
Вартість коксівного вугілля минулого року подвоїлася, і цього року, темпи росту обіцяють бути аналогічними. Збільшення витрат сталелітейних компаній в такому випадку "буде мати негативні наслідки для їх кредитних рейтингів", попереджає Moody's.
Велика частина компаній продовжують звітувати про збитки, але у переважної більшості відзначається тенденція до покращення перспектив бізнесу в 2010-му році.
За словами учасників ринку, новий рік продемонстрував нову якість ринку акцій. На відміну від грудня минулого року, коли ринок був апатичним, збільшився не тільки обсяг торгів, але й кількість угод.
Той факт, що середня вартість угоди в 2010 році зменшилася до 20 тисяч гривень свідчить про те, що частка приватних інвесторів, які заключають угоди, зростає. В останні тижні лютого - дві тисячі угод в день стає нормою.
"Наприклад, в жовтні 2009 року обсяг торгів 60 мільйонів гривень було досягнуто 2300 угодами, тоді як цього року обсяг угод, наприклад, в 64 мільйони гривень - більш ніж трьома тисячами угод", - відзначив на конференції "Біржовий ринок сьогодні і завтра" голова правління "Української біржі" Олег Ткаченко.
На його думку, цього року ринок очікує нова хвиля приходу приватних інвесторів.
Серед значних подій останніх двох тижнів - підвищення Федеральною резервною системою США 18 лютого відсоткової ставки за запозиченнями банків через "дисконтне вікно" на 25 базисних пунктів - до 0,75 відсотка.
ФРС аргументувала таке рішення поліпшенням ситуації на фінансовому ринку. Зміни мають на меті подальшу нормалізацію кредитування, яке здійснює ФРС. Також привернули до себе увагу деякі макроекономічні показники. Згідно даних Держкомстату, реальний ВВП України 2009 року зменшився на 15%.
На думку аналітиків ІГ "Сократ", на разі ринок акцій виглядає технічно перегрітим. Більшість емітентів все ще мають потенціал росту в довгостроковій перспективі. Але після майже 24% росту за останні два місяці учасники можуть почати фіксувати прибутки. Тому в березні на ринку акцій очікується домінування бокового тренду.
Ринок єврооблігацій українських емітентів останні два тижні показував значне зниження доходностей. За деякими випусками доходність знизилася на 1,5%-2%. Вона зменшилася через переоцінку інвесторами українських суверенних ризиків.
"Вітчизняні кредитно-дефолтні свопи, котирування яких відображає вартість "страховки" від дефолту емітента, знизилися за цей період більше як на 5%", - відзначає директор аналітичного департаменту інвестиційної групи "Сократ" Сергій Невмержицький.
Найближчим часом євробонди і кредитно-дефолтні свопи продовжать своє повільне зниження. Визначними новинами, які будуть впливати на настрої інвесторів будуть перші кроки нового Президента і розв'язання ситуації з формуванням коаліції і призначенням уряду. Будь-яка негативна інформація відносно політичних баталій буде сприйнята інвесторами як зростання ризиків.
На ринку українських облігацій, як і раніше, спостерігається достатньо низька ліквідність і слабка зацікавленість ключових гравців - банків - в корпоративних бондах.
Невмержицький також вважає, що основна причина низької ліквідності ринку корпоративних боргових паперів - великі розміщення Міністерством фінансів України облігацій внутрішнього державного займу (ОВДП) під достатньо високі ставки. На фоні яких корпоративні облігації є набагато менш привабливими.
Економічна правда