Політичний оглядач

Середа
25 грудня
Розмір тексту
  • Збільшити розмір тексту
  • Стандартний розмір тексту
  • Зменшити розмір тексту
Головна Україна Аналітика НГ: Екс-спікер Верховної Ради почав розмову про змову

НГ: Екс-спікер Верховної Ради почав розмову про змову

Друк
Скандальне голосування за відставку спікера Арсенія Яценюка, яке переросло в бійку між депутатами, ознаменувало початок нового політичного періоду в Україні. Експерти прогнозують створення правлячої коаліції в парламенті, що скасує позачергові вибори Верховної Ради; формування нового складу уряду; початок підготовки Юлії Тимошенко до перемоги на президентських виборах вже за рік, пише Независимая газета.

Яценюк сам подав заяву про відставку з посади спікера понад місяць тому, коли було офіційно оформлено розвал правлячої коаліції. Вважалося, що він зробив це на догоду найближчого оточення Президента Віктора Ющенка, яке домагалося подальшої відставки уряду Юлії Тимошенко, оскільки сам він отримав пост спікера за наполяганням Президента. 

Однак глава уряду відмовилася залишати займаний пост. Про заяву Яценюка, здавалося, на якийсь час забули. Показово, що голосування відбулося з подачі Партії регіонів Віктора Януковича та за активної підтримки тієї частини пропрезидентської фракції, яка орієнтується на главу президентського Секретаріату Віктора Балогу. 

Пояснення подій запропонував віце-спікер парламенту, представник Блоку Юлії Тимошенко (БЮТ) Микола Томенко. Він упевнений, що Ющенко-Балога і Янукович за час парламентської кризи закулісно домовилися про створення нової правлячої коаліції, до складу якої можуть увійти також фракції Блоку Володимира Литвина і Компартії. Тому вони екстрено відсторонили Яценюка і запропонували на розгляд Верховної Ради кандидатуру другого віце-спікера, представника Партії регіонів, екс-міністра юстиції Олександра Лавриновича. Останній, у разі формування нової коаліції, може забезпечити блискавичне внесення до порядку денного Верховної Ради питання про створення нового уряду. Про те, що коаліція в такому складі буде дієздатною, засвідчило голосування за відставку Яценюка.

Представники пропрезидентської фракції, які разом з Юлією Тимошенко готові перейти до табору опозиції, стверджують, що за інтригою стоїть Віктор Балога, який ще рік тому проводив з представниками Партії регіонів переговори про співпрацю аж до створення правлячої коаліції. Цим планам завадив несподівано високий результат, отриманий БЮТ за підсумками позачергових парламентських виборів 2007 року. Пропрезидентській фракції довелося визначатися, з ким створювати коаліцію - з соратниками по Майдану або з партією Януковича, боротьба проти якої дала змогу Ющенку зайняти крісло Президента. Щоб уникнути звинувачень в зраді, соратники Президента прийняли пропозицію Юлії Тимошенко. 

Глава уряду вважає, те, що відбувається зараз - продовження старої історії. Вона висловила впевненість, що Ющенко не тільки знав, але й курирував дії Балоги, який затіяв кадрову революцію у Верховній Раді в той момент, коли Президент перебував з візитом у Польщі. Як відомо, у Тимошенко і Балоги склалися настільки складні відносини, що до їх з'ясування залучалися навіть сили Служби безпеки України. 

У середу Віктор Ющенко скликав широку нараду з проблем подолання кризи. До цього заходу, який одержав статус національного, були залучені всі представники центральної влади, а також керівники областей. Співробітники Кабінету Міністрів готувалися до наради, припускаючи, що вона перетвориться в показовий шквал критики на адресу Тимошенко. 

У свою чергу, прихильники Тимошенко повідомили, що готують контрудар. Вони збиралися вимагати від Президента звільнення голови Секретаріату Віктора Балоги. Подібні ініціативи виникали і раніше, але Ющенко кілька місяців тому поставив крапку в цьому питанні, заявивши: «Балога - це я». 

І політики, і експерти сходяться в тому, що кадровий хаос погіршить політичні позиції особисто Віктора Ющенка. Політолог Тарас Березовець вважає, що Президент погіршив відносини не тільки з Арсенієм Яценюком і половиною політичних сил, які раніше входили до складу пропрезидентського блоку, але також з закордонними колами, що роблять ставку на українського Президента. Теоретично це підвищує шанси Тимошенко на перемогу в президентських виборах 2010 року. 

Втім, події можуть розвиватися за іншим сценарієм. Рада старших політики - громадська організація, очолювана першим президентом України Леонідом Кравчуком, - застерегла українського Президента від дій на встановлення диктатури. «Президент Віктор Ющенко і його Секретаріат беруть на себе неналежні повноваження, що в багатьох випадках призводить до хаосу в країні», - сказано в оприлюдненому зверненні ради. Члени авторитетної організації вважають імовірною спробу на рік до президентських виборів паралізувати роботу Верховної Ради, а функції уряду передати підлеглій главі держави Раді нацбезпеки і оборони. Це може бути зроблено в ім'я подолання складної політичної і фінансово-економічної ситуації в Україні, вважають екс-керівники держави. 

В кулуарах Верховної Ради обговорювалася можливість нової української революції, яка змете всіх основних гравців української політики. Цікаво, що Арсеній Яценюк повідомив, що події - «це змова, візантійщина», і пообіцяв повернутися в новому статусі: «Я формую нову політичну силу - силу змін в країні».

 

 Новинар

 

Додайте Ваш коментар

Ваше ім'я (псевдонім):
Коментар:

Погода

Лічильники