Політичний оглядач

Понеділок
23 грудня
Розмір тексту
  • Збільшити розмір тексту
  • Стандартний розмір тексту
  • Зменшити розмір тексту
Головна Україна Аналітика Переворот? БЮТ і «регіони» провели низку антипрезидентських законопроектів

Переворот? БЮТ і «регіони» провели низку антипрезидентських законопроектів

Друк

Проголосовані ввечері в вівторок зміни до законів, що мають на меті відібрати в Президента цілу низку повноважень, ухвалила «нова більшість» в українському парламенті – разом Партія регіонів і БЮТ за підтримки комуністів і «самооборонців».

За кожну зі змін щоразу голосували понад 360 депутатів – у повному складі фракції Партії регіонів, Блоку Юлії Тимошенко, Комуністичної партії України, а також близько десятка депутатів із фракції «Наша Україна – Народна самооборона», переважно представники депутатської групи «Народна самооборона».

Якщо така одностайність Партії регіонів і БЮТ збережеться, це дасть їм можливість подолати очікуване президентське вето на ці закони.

Раніше у вівторок Голова Верховної Ради Арсеній Яценюк, а потім і депутатська група «Наша Україна» майже в повному складі демонстративно залишили залу засідань на знак протесту проти розгляду цих законопроектів, що не були узгоджені в коаліції.

 Із зали вийшла й фракція Блоку Литвина.

Повний перерозподіл влади

Верховна Рада проголосувала за широкі зміни до Закону «Про Кабінет Міністрів», які цілком перерозподіляють владні повноваження від Президента до уряду.

Зокрема, ці зміни передбачають забрати в Президента і віддати Прем’єр-міністрові право звільняти міністра закордонних справ і міністра оборони.

Зміни також мають надати Прем’єрові право вести переговори й підписувати міжнародні договори, не керуючись актами Президента.

Серед пропонованих змін —  вилучення права Президента не вносити кандидатуру на посаду Прем’єр-міністра на розгляд парламенту. Зміни мають на увазі, що в разі, коли Президент не вносить до парламенту кандидатуру на посаду Прем’єр-міністра в 15-денний термін, її вносить сама коаліція.

За цими змінами, уряд уже не муситиме «забезпечувати виконання» указів Президента, а відтак, як це передбачає Конституція, повинен буде тільки «керуватися» ними.

Так само зміни передбачають вилучити із закону положення, що уряд має забезпечувати виконання рішень Ради національної безпеки і оборони України, введених у дію указами Президента.

Змінений закон також передбачає, що Кабмін видає постанови й розпорядження, не покладаючись на акти Президента.

Із закону виключено норми, що Кабмін зобов’язаний відповідати на звернення Президента, а секретаріат Кабміну –на звернення консультативних служб, створених Президентом, що в засіданнях уряду може брати участь Президент або уповноважений ним представник, а в засіданнях урядових комітетів можуть брати участь особи, уповноважені Президентом.

Ба більше, в зміненому законі Президент позбавлений ініціативи в підготовці й ухваленні актів Кабміну і навіть права ознайомлення зі стенограмою засідань Кабміну.

У Президента відбирають і СБУ

Верховна Рада проголосувала за зміни до Закону «Про Службу безпеки України», які стосуються порядку призначення й звільнення парламентом керівників СБУ. Зокрема, парламент присвоїв собі право призначати і звільняти навіть виконувача обов’язків голови СБУ.

Ці зміни водночас мають на меті відібрати в Президента цілу низку повноважень стосовно СБУ і передати їх Кабінетові Міністрів.

Відразу по цьому Верховна Рада не проголосувала за призначення головою СБУ нинішнього виконувача обов’язків голови Валентина Наливайченка – за це не віддав голос жоден із присутніх у залі депутатів.

Новостворена більшість готується до імпічменту?

Парламент подолав вето Президента на закон про правовий статус її комісій. Цей закон має на меті полегшити процедуру імпічменту  Глави держави.

Верховна Рада проголосувала й за зміни до Закону «Про Конституційний Суд України», які мають на меті визначити деякі моменти процедури імпічменту Президента.

Серед інших проголосованих змін до цього закону – заборона Президентові повторно припиняти чинність актів уряду, стосовно яких уже є рішення Конституційного Суду, навіть якщо цим рішенням є відмова відкривати провадження.

Увечері у вівторок Верховна Рада закрила засідання, останню частину якого після відходу Арсенія Яценюка вів його щойно обраний перший заступник, «регіонал» Олександр Лавринович.

«Наша Україна»: Розвал коаліції й антиконституційний антипрезидентський шабаш

Напередодні голосувань за ці законопроекти Голова Верховної Ради Арсеній Яценюк заявив, що їхнє ухвалення може розвалити коаліцію. «Моїми руками розвалу коаліції не буде», – заявив він і залишив залу засідань.

Пізніше на своєму брифінгу він звинуватив фракції Партії регіонів і Блоку Юлії Тимошенко у змові і створенні «фактично нової конфігурації».

Яценюк наголосив, що заплановані на вечір законопроекти є «політичним шантажем» і не узгоджені в коаліції, а також прямо суперечать Конституції. Він заявив, що як голова парламенту не підпише жодного з таких антиконституційних законів.

Лідер фракції Блоку «Наша Україна – Народна самооборона» В’ячеслав Кириленко теж закликав колег із БЮТ у коаліції не брати участі в розгляді пакету політичних законопроектів і назвав цей розгляд «антипрезидентським шабашем».

Радіо Свобода
 

Додайте Ваш коментар

Ваше ім'я (псевдонім):
Коментар:

Погода

Лічильники