Росія зможе обмежено використати енергоносії як важіль тиску в геополітичній грі. Таку думку РБК-Україна висловив директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.
"По-перше, переорієнтувати потік вуглеводнів іншим споживачам, яких ще потрібно знайти, технічно дуже складно, а отже й розраховувати на це як на інструмент великої геополітичної гри було б нераціонально. По-друге, з погляду постачальник-споживач Росія більше залежить від Європи, оскільки тільки 30% споживаних вуглеводнів у країнах ЄС мають російське походження, в той час як 60% всіх російських вуглеводнів експортується саме в Європу", - підкреслив він.Крім того, політолог вважає, що у випадку обмеження поставок вуглеводнів з Росії, Європа збільшить поставки з Норвегії, Алжиру та країн Близького Сходу. "Звичайно, це буде коштувати дорожче, але країни ЄС у такому випадку не понесуть відчутних втрат", - вважає він.
Також, на думку В.Карасьова, обмеження російських поставок підштовхне країни ЄС до форсованого пошуку альтернативних джерел у т.ч. з Каспійського регіону, значна частина яких буде транспортуватися нафтопроводом "Одеса-Броди". "Україна в такому випадку може тільки отримати додаткові бонуси у зв'язку з можливістю повноцінної роботи нафтопроводу "Одеса-Броди" у прямому режимі", - припустив він.