Уряд України та Міжнародний валютний фонд підписали меморандум про підвищення ціни на газ для населення, а також про збільшення пенсійного віку для жінок. Незважаючи на всі завірення прем'єр-міністра Миколи Азарова, тепер українці таки будуть змушені платити за газ більше. Передвиборні обіцянки його соратника по політичній сила Віктора Януковича про "покращення життя вже сьогодні" перетворилися в підвищення цін уже завтра. Влада говорить, що без цього не обійтися. Опозиція - поповнює свої ряди й критикує уряд у непослідовності.
Такі потрібні кредити
Однією з причин, через яку Янукович зважився на настільки невигідний в електоральному відношенні крок, є той факт, що без кредитів Україна навряд чи зможе уникнути статусу "держава-банкрут". Безумовно, можна було піти шляхом Грузії й запустити кардинальні реформи. Однак тоді довелося б скорочувати штат державних службовців, наявних - перевіряти ще раз або звільняти й набирати нових - молодих, активних, що й мають усі здатності для проведення жорстких, часом жорстоких реформ. Віце-прем'єр-міністр Сергій Тігіпко вже не раз заявляв про необхідність врахування "грузинського досвіду" для України. Однак слова - словами, а на ділі українська влада робить із точністю до навпаки. У Грузії відбулася лібералізація економіки, влада випустила контроль над бізнесом зі своїх рук і скоротила до необхідного мінімуму кількість дозвільних документів для ведення бізнесу. В той же час в Україні розробляють Податковий кодекс, який інакше як репресивним українські підприємці не називають. "Більшість положень кодексу суперечать нормам Конституції та порушують конституційні права громадян. У такій редакції кодекс підвищує податковий тиск, необґрунтовано збільшує повноваження контролюючих органів без надання діючого механізму захисту від таких повноважень, а тому сьогодні бізнес говорить тверде "ні!" проекту кодексу й буде об'єднуватися проти його прийняття", - висловив ще в червні ставлення бізнесменів до Податкового кодексу партнер юридичної компанії "КМ Партнери" Олександр Шемякін. А як ще нагодувати найбільший уряд у Європі? На відміну від Грузії, Україна серйозного скорочення штату державних бюрократів не сдійснила.
Більше того, незважаючи на прихід до влади колишньої опозиції, люстрація не настала. Колишні "бютівці" стали "тушками", а в обмін за свою лояльність і надалі продовжили боротьбу за місця при владі. Політична доцільність "регіоналів" призвела до того, що навіть вірний партієць Нестор Шуфрич був позбавлений свого поста в МНС заради того, щоб забезпечити ПР підтримку групи екс-губернатора Закарпаття й "сірого кардинала" часів президентства Віктора Ющенка Віктора Балоги. Принаймні, така версія деяких політаналітиків і самого Шуфрича. Ще одним ударом по романтиках "жовтогарячої революції" стало бажання Владислава Каськіва, екс-керівника організації "Пора", яка так завзято боролася із владою Кучми в 2004, працювати на нинішнього президента. Загалом, ні кількісної, ні якісної відчутної зміни в керуванні державою не відбулося. А оскільки Україна піднабрала кредитів, багато з яких необхідно було повертати вже цього року, то гроші на повернення кредитів Україні довелося позичати. Які небезпеки чекають Україну на цьому шляху, "Подробиці" уже писали. Перша й основна - без дійсно кардинальних реформ ці кредити нема чим буде віддавати.
А виходить, якщо не сьогодні, те через кілька років Україна справді буде визнана банкрутом. Проте, владу це не зупинило, і вирішено було брати черговий кредит МВФ. А умовою кредиту було покращення української економіки шляхом скорочення "соціальної складової" - підвищення цін на газ для населення та збільшення пенсійного віку. Виходить, українські громадяни заплатили за саму можливість отримати кредит для української влади. Так, підвищення пенсійного віку зараз спостерігається скрізь. В Угорщині, наприклад, через два роки на пенсію можна буде виходити жінкам в 65 років. Але там це викликане "старінням населення" більшою мірою, ніж неефективністю влади. Тим більше, що українська влада недешево коштує народу. Так, Кабмін виділив на обслуговування президента й депутатів близько 100 мільйонів гривень.
Бігцем в опозицію
Підписаний із МВФ меморандум має наслідки не тільки для рядових виборців, але й для політиків, які обираються ними. Від Партії регіонів, незважаючи на те, що вона при владі, починають одхитуватися прихильники. У перших рядах, як завжди, комуністи. Лідер КПУ Петро Симоненко пов'язав подорожчання газу та подорожчання хліба й зажадав від "регіоналів" не допустити зростання цін на основний продукт. "Я буду наполягати на зниженні ціни на хліб і запропоную уряду докласти для цього всіх зусиль", - сказав Симоненко. Комуністи поки що залишаються в коаліції. Але та спритність, з якою "регіонали" підминають під себе електоральну вотчину "червоних" - Крим (кримський комуніст Леонід Грач навіть готовий піти на союз із кримськими татарами!) говорить про те, що розлучення в "шляхетному сімействі" коаліціянтів залишилося недовго чекати. Та й комуністам складно буде пояснити своєму електорату, який й так тане з кожним роком, чому вони продовжують знаходитись в союзі з "регіоналами, що підняли тарифи й пенсійний вік. А відтак, електорат "червоних" переметнеться до інших сил. А це Петру Симоненко, для якого місцеві вибори 2010- го - останній шанс залишитися при владі хоч як-небудь, - ні до чого.
Але не тільки комуністи біжать із корабля коаліції. Сергій Тігіпко, який має свій партійний проект уже кілька раз був помічений у критиці влади. Хоча з його поглядами відхід у жорстку опозицію буде трохи проблематичним - адже саме Тігіпко виступав за грошові штрафи для тих, хто не зможе платити за новими тарифами. Але ж у меморандумі саме про це мова йде. "Таким чином, на будь-яку заборгованість за комунальними платежами, накопичену після 1 жовтня 2010 року, буде нараховуватися пеня", - говориться в меморандумі про боржників. Та й гріх буде опозиції не згадати, що саме Тігіпко був тим, чиї ініціативи й надихнули МВФ виділити Україні гроші. Молодий і перспективний віце-прем'єр у відповідь може лише одне - дорікати владі в гальмуванні реформ і в тому, що саме через "регіоналів" Україна не пішла грузинським шляхом, а отже, і повинна позичати гроші.
А тим часом влада продовжує запевняти, що їй вдасться обдурити Міжнародний валютний фонд. "На сьогодні очевидно для правлячої коаліції, для Партії регіонів і для гаранта нашої Конституції Віктора Януковича - у першу чергу, незалежно від наявності будь-яких меморандумів і вимог - це захист малозабезпечених верств населення, яких у нас сьогодні переважна більшість", - відзначив депутат-"регіонал" Колесниченко. Депутат від ПР продовжує запевняти українських громадян, що підписання меморандуму - рівно нічого не означає, мовляв, рідна партія й уряд відтягнуть терміни підвищення платежів. "Це означає, що попереду в нас - важка, дуже складна переговірна робота з відстрочки цих вимог або по диверсифікації. Тому що це один з інструментів - змусити нас зменшити соціальну складову бюджету", - сказав Колесниченко. З іншого боку, МВФ уже неодноразово давав Україні зрозуміти, що тільки з підвищенням цін на газ і пенсійного віку, а також з реформуванням усієї "соціалки" Україна отримає гроші. Довше будемо зволікати з реформами - довше будемо без грошей. Це чудово знають можновладці . Тому робити вигляд, що можна "відтягнути" виконання вимог МВФ, вигідно лише напередодні виборів до місцевих рад. Саме в цей період опозиція буде особливо жорстко критикувати владу за домовленості із МВФ, адже саме це вдарить по кишені "маленького українця" найсильніше. І чим сильнішим буде використання адмінресурсу, тем голосніше буде критика. Тільки от що відповість Партія регіонів людям, які й так ледве платять за комунальні послуги? Поки ж влада продовжує запевняти громадян, що "погані часи" настануть нескоро. Однак пам'ятаючи ті ж висловлювання Азарова про можливу "другу хвилю кризи", яка, до речі, очікується восени, не виключено, що цю тему й використовують для виправдання високих тарифів. Тільки от чи повірить народ?