Політичний оглядач

Субота
04 січня
Розмір тексту
  • Збільшити розмір тексту
  • Стандартний розмір тексту
  • Зменшити розмір тексту
Головна Україна Аналітика Візит патріарха РПЦ Кирила до України пройшов під знаком політики

Візит патріарха РПЦ Кирила до України пройшов під знаком політики

Друк

Ступивши на українську землю, патріарх Російської православної церкви Кирило заявив про неполітичний характер свого візиту. Однак за десять днів візиту він зробив цілу низку політичних заяв.

Більшість українських експертів відзначили, що візит патріарха Кирила до України "розкрив очі" вищому духівництву РПЦ на реальну ситуацію в країні, де мирно співіснують не тільки різні національності, але й різні конфесії. Сам керівник РПЦ заявив, що готовий прийняти українське громадянство й визнав, що Москва припустилася помилки у своїй політиці стосовно України. "Я глибоко переконаний у тому, що в якомусь сенсі розкол - це реакція, у тому числі, і на неправильну політику церковної Москви. Але політика не зловмисна, а по інерції", - сказав Кирило.
 
Об'єднання й капітуляція
 
Кирило відхилив пропозицію про початок діалогу з відпалою від РПЦ на початку 90-х років Українською православною церквою Київського патріархату. А надання автокефалії (повної самостійності) Української православної церкви, яка залишилася під керівництвом московського патріархату, назвав "непотрібним". "Коли нам говорять: або автокефалія, або нічого; або автокефалія, або розкол - це не розмова", - заявив патріарх РПЦ. На завершення свого візиту на Україну, Кирило фактично закликав українську владу й православ'я до капітуляції: "Я вірю, що Господь схилить милість до України, напоумить владу, напоумить і тих, хто через незнання, забуття й окаменіле невідчуття перебуває в розколі".
 
Виступаючи в Севстополі, Кирило заявив, що до розділу Чорноморського флоту призвели "трагічні події". А по телебаченню висловився проти реабілітації історичних героїв України: "Я глибоко переконаний, що в Україні не потрібно експериментувати з іменами, які сьогодні розділяють саму Україну", - заявив патріарх. А його заява про те, що Київ - це "наша південна столиця російського православ'я", викликало різку реакцію з боку не тільки віруючих інших конфесій, але й цілого ряду політиків.
 
Ієрархи й політики
 
Партія “Народний Рух України” назвала візит патріарха Кирила таким,що "посилює ворожнечу серед православних". У своїй офіційній заяві партія розцінила заяви патріарха РПЦ не як "пастирське слово", а як "патерналістичні політичні наставляння московського великодержавника". Інша націонал-демократична партія – “Свобода” - зажадала від Генпрокуратури порушити кримінальну справу проти патріарха Кирила й депортувати його як персону нон-ґрата. Партія звинуватила чільника РПЦ  в образі релігійних почуттів мільйонів українських православних, які не є парафіянами московської церкви, і назвала неприпустимими погрози московського ієрарха українській владі й громадянам "усілякими карами за так званий "розкол".
 
Проте, Кирило був прийнятий українською владою на вищому рівні. Зустріч із ним у перший же день візиту провів президент Ющенко. А пізно ввечері в патріарші палати приїхала прем'єр-міністр Юлія Тимошенко. Спікер парламенту Володимир Литвин приїхав для зустрічі з Кирилом до Криму.
 
Проросійські політики України вважають візит Кирила таким, що сприяє розумінню між Україною та Росією. А лідер опозиційної Партії регіонів Віктор Янукович в унісон патріарху РПЦ звинуватив безпосередньо нинішню  владу в "неприпустимому втручанні в справи церкви, політизації церковних справ і диктуванні віруючим, у якому храмі молитися". Янукович супроводжував патріарха РПЦ на всіх його заходах у Києві, Донецьку та в Криму. Але не ризикнув поїхати з Кирилом на західну Україну - у Ровенську й Тернопільську області.
 
Провокації та непорозуміння
 
Всі поїздки Кирила по Україні пройшли без ексцесів, хоча на богослужіння з його участю збиралося по кілька тисяч прочан. Міліція прокладала маршрут патріарха таким чином, щоб він навіть не бачив пікети супротивників його візиту. А тисячі православних Української церкви Київського патріархату в останній день візиту Кирила на Україну були відсунуті правоохоронцями на відстань двох-трьох кілометрів від Почаївської Лаври. Їм довелося перенести свій хресний хід з нагоди 450-річчя приношення на землю Волинську Почаївської ікони Божої Матері.
 
За два дні до цього в пресі з'явилися повідомлення з посиланням на представників РПЦ про змушену відмову візиту патріарха Кирила від поїздки в Рівне з міркувань безпеки. Хоча про пікет візиту патріарха подала заявку  тільки лише місцева організація партії "Свобода". Міліція й Служба безпеки спростували чутки про тиск на організаторів візиту патріарха, назвавши їх провокацією. Президентська адміністрація заявила, що взагалі не займається організацією візиту Кирила й повністю відкинула всі чутки про своє втручання. Сам Кирило визнав, що йому говорили про супротивників його приїзду на західну Україну, але не висунув ніяких претензій до української влади.
 

Німецька хвиля
 

Додайте Ваш коментар

Ваше ім'я (псевдонім):
Коментар:

Погода

Лічильники